Rehabu Centrum fizjoterapii i terapii wad postawy

Ostroga piętowa

OSTROGA PIĘTOWA jest wynikiem przewlekłego stanu zapalnego, do którego dochodzi w miejscu, gdzie kość piętowa łączy się z tkanką na podeszwie stopy tzw. rozcięgnem podeszwowym. W momencie, w którym zapalenie nie jest leczone, po pewnym czasie zaczynają odkładać się złogi wapienne, tworzące przeszkadzającą narośl.

PRZYCZYNY powstawania ostróg piętowych

-nadmierne obciążenia sportowe polegające na wyskokach i bieganiu zwłaszcza siatkówka, tenis

-wady postawy takie jak koślawość kolan, stóp, płaskostopie

-praca stojąca

-nadwaga

-niewygodne i ciasne obuwie, noszenie butów na wysokich obcasach

OBJAWY

Początkowo chory odczuwa ból pięty tylko przy chodzeniu. Z czasem ból towarzyszy cały czas, nawet kiedy chory siedzi, albo leży. Dokucza także w nocy. Najsilniejszy ból jest rano, a po rozchodzeniu zmniejsza się. Chory czuje ból z tyłu lub w środku pięty. To miejsce, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym. Rozcięgno pracuje przy każdym kroku. Na skutek długotrwałego stanu zapalnego na pięcie odkładają się wapienne złogi, a na stopie powstaje narośl widoczna na zdjęciu RTG

JAK ZWALCZYĆ OSTROGĘ? REHABILITACJA

W naszej placówce zostaną państwo objęci kompleksowym leczeniem. Zaczynamy od diagnozy, jeśli jest potrzeba dostaną Państwo od nas skierowanie na zdjęcie RTG.

Po diagnozie przechodzimy do zabiegu. W pierwszej kolejności przygotowujemy tkanki, rozluźniamy napięte mięśnie. Jeśli jest to bardzo uporczywy ból i stopa jest obolała stosujemy miejscowo krioterapie, aby znieczulić obszar bólu. Następnie przechodzimy do docelowego zabiegu fali uderzeniowej. Fala uderzeniowa jest jedną z najbardziej skutecznych form leczenia ostróg piętowych. Jest to fala akustyczna o swoistych właściwościach – wysokim, skokowym ciśnieniu powstającym w bardzo krótkim czasie.

Fala uderzeniowa w leczeniu ostróg piętowych osiąga pozytywnie rezultaty w stosunkowo szybkim czasie. Zabieg jest bezpieczny, bezinwazyjny i bezbolesny. U większości pacjentów przynosi efekt w postaci usunięcia dolegliwości bólowych. To często metoda pośrednia pomiędzy farmakologicznym leczeniem zachowawczym, które nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a ewentualnym zabiegiem chirurgicznym, który po tym sposobie leczenia może okazać się zbędny. Po kilku seriach zabiegów fali uderzeniowej, pacjenci cierpiący na ostrogi piętowe, są w tanie powrócić do pełnej sprawności fizycznej.

PROFILAKTYKA

-noszenie wygodnych butów

-trzymanie odpowiedniej wagi do naszego wieku i wzrostu

-jeśli stwierdzono u nas wady stóp i kolan staramy się wykonywać odpowiednio dobrane ćwiczeniaOSTROGA PIĘTOWA jest wynikiem przewlekłego stanu zapalnego, do którego dochodzi w miejscu, gdzie kość piętowa łączy się z tkanką na podeszwie stopy tzw. rozcięgnem podeszwowym. W momencie, w którym zapalenie nie jest leczone, po pewnym czasie zaczynają odkładać się złogi wapienne, tworzące przeszkadzającą narośl.


Realizacja strony weboski
+

Rejestracja na wizytę

Niepoprawnie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Dziękujemy, skontaktujemy się z Tobą w celu odpowiedzi lub potwierdzenia jak najszybciej, w godzinach pracy naszego centrum!