Czym się różni terapia manualna od masażu ?
Bardzo często pacjenci nazywają terapię manualną – masażem. Natomiast jest to błędne stwierdzenie. Częścią wspólną terapii manualnej oraz masażu jest wykonywanie pracy za pomocą rąk fizjoterapeuty. Natomiast cała metodyka, techniki i proces leczenia są zupełnie różne.
Najważniejsze różnice:
- Masaż leczniczy – stosuje się przede wszystkich w formie regeneracji, rozluźnienia mięśni oraz profilaktyki.
- Terapia manualna – wykonuje się w leczeniu dolegliwości bólowych, ograniczeniach ruchomości, w doznanych urazach, kontuzjach, po operacjach/zabiegach.
Terapia manualna czym jest?
Terapia manualna to bardzo skuteczne działanie polegające na połączeniu leczenia diagnostycznego i terapeutycznego zaburzeń narządów ruchu m.in.:
- Mięśni, powięzi, więzadeł
- Stawów kręgosłupa
- Stawów obwodowych: barki, łokcie, nadgarstki, kolana, biodra
Kluczową rolę odgrywa trafne postawienie diagnozy i znalezienia przyczyny bólu. Pierwszy element terapii manualnej rozpoczyna się od wywiadu, badań fizykalnych oraz testów diagnostycznych. Następnie podejmuje się część terapeutyczną. Terapia manualna polega na oddziaływaniu na tkanki miękkie: skórę, powięzie, mięśnie, wiązadła, nerwy, ścięgna, a także na układ stawowy poprzez oscylacje, mobilizacje i manipulacje. Terapia manualna jest także metodą leczenia holistycznego. Dzięki zastosowaniu różnorodnych technik oraz metod terapii manualnej uzyskuje się wysokie efekty leczenia przyczyn dolegliwości.
Podstawowe zastosowanie terapii manualnej:
- Bóle kręgosłupa
- Bóle mięśni
- Bóle napięciowe
- Rwa kulszowa
- Dyskopatia,
- Ograniczenie ruchomości
- Bóle urazowe, kontuzje
- Zmiany przeciążeniowe kręgosłupa
- Po operacjach / zabiegach
- Po rekonstrukcji więzadeł ACL/ po wszczepieniu endoprotezy
- Dolegliwości bólowe kolan, łokci, nadgarstków, bioder, barku
- Mrowienia palców, rąk, nóg
- Problemy bólowe potocznie nazywane przez pacjentów: „coś mi strzyknęło”
Masaż leczniczy
Masaż leczniczy kręgosłupa jest świetnym działaniem regenerującym oraz profilaktycznym. Obejmuje on kręgosłup szyjny, piersiowy oraz lędźwiowy i bardzo dobrze sprawdza się u osób, które pracują wiele godzin w pozycjach wymuszonych czy też w pozycji siedzącej. Leczniczy masaż wykonuje się m.in. przy użyciu oliwki za pomocą różnorodnych technik: głębokie głaskanie, rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje, wstrząsanie i wałkowanie.
Korzyści masażu leczniczego:
- rozluźnia napięcia mięśniowe
- zwiększa odporność
- odpręża
- zmniejsza dolegliwości bólowe
- relaksuje
- poprawia samopoczucie
- koi ból
- zmniejsza negatywne działanie stresu
- poprawia metabolizm
- poprawia pracę układu krążenia
Masaż leczniczy najczęściej stosuje się w seriach 10 zabiegów dzień po dniu, a kolejną serie w razie potrzeby w odstępach co drugi dzień. Pomiędzy seriami zalecana jest przerwa 2-4 tygodni. Można wykonać także pojedyncze zabiegi jednak wówczas jego efekt będzie bardziej profilaktyczny, relaksujący. W centrum fizjoterapii Rehabu siła masażu jest dostosowana do preferencji pacjenta tak by optymalnie uzyskać efekt terapii bez negatywnych odczuć dla pacjenta podczas masażu.
Sprawdź także: Czym jest i czym grozi skolioza?