To choroba polegająca na obkurczeniu torebki stawowej (inna nazwa to „obkurczające zapalenie torebki stawowej”, czyli „capsulitis adhesiva”), z jednoczesnym pogrubieniem torebki stawowej co prowadzi do znacznego ograniczenia ruchu w stawie ramienno-łopatkowym. W celu dokonania diagnozy klinicznej konieczna jest wizyta u ortopedy.
Przeczytaj również: Ból barku - co oznacza i czym grozi?
Ograniczenie ruchu jest czynne i bierne, czyli chory ani samodzielnie, ani biernie przy pomocy lekarza lub terapeuty nie jest w stanie osiągnąć pełnego zakresu ruchu. Bezpośrednia przyczyna tej dolegliwości jest nieznana. Najprawdopodobniej dochodzi do niej wskutek licznych mikrourazów, długotrwałego przeciążania lub unieruchomienia.
Sprawdź też: Zespół bolesnego barku
W pierwszej fazie choroby dochodzi do pojawienia się dolegliwości bólowych z jednoczesnym postępującym zanikiem ruchomości. Ból jest często bardzo intensywny podczas nocy. Zwykle po kilku miesiącach dolegliwości zmniejszają się lub ustępują, lecz ograniczenie ruchu pozostaje.
Żeby zapobiec skutkom choroby należy podjąć rehabilitację. Zabiegi nie powinny powodować bólu – nic na siłę! Pełny czas leczenia może wynosić od 1 do 2 lat. Istotne jest zrozumienie choroby i cierpliwość.
Wszelkie próby intensywnego, gwałtownego przyspieszenia naturalnego przebiegu choroby mogą skończyć się nawrotem dolegliwości bólowych i ponownym „zamrożeniem” stawu. W wyjątkowych przypadkach należy rozważyć leczenie operacyjne, w którym ortopeda przecina torebkę stawową podczas artroskopii, co powoduje uwolnienie stawu i przywraca ruch.
Leczenie chirurgiczne powinno być zarezerwowane tylko dla chorych, u których długotrwała rehabilitacja nie przynosi efektów.Niezmiernie ważna jest ostrożna i delikatna rehabilitacja w okresie pooperacyjnym.