W obecnych czasach kult sylwetki i model fit – ciała uderza do nas z każdego plakatu i billboardu. Ludzie popadają w obsesję treningu, zapominając o czasie na odpoczynek i regenerację. Właściwy dobór czasu treningowego do czasu przerwy jest jednak kluczowy i to on w końcowym rozrachunku - daje lub hamuje efekty naszego treningu.
Oto kilka rad jak zapewnić sobie efektywną i skuteczną regenerację organizmu:
WIZYTA U FIZJOTERAPEUTY – podczas czasu trwania procesu treningowego warto skorzystać z usług fizjoterapeuty, który fachowym okiem dobierze masaż lub terapię, adekwatną do tego w jakiej fazie treningu jesteś (okres startowy, roztrenowanie czy powrót do sprawności po urazie). Trening medyczny dopasowujemy indywidualnie do Ciebie, Twojej siły mięśniowej, do Twojego zakresu ruchomości, a także do dyscypliny sportu, który uprawiasz.
ODPOCZYNEK - nie ilość, a jakość treningu zapewni Ci poprawę parametrów układu krążeniowo – oddechowego oraz zwiększy siłę i wytrzymałość Twoich mięśni. Nie trenuj dzień po dniu, gdy zaczynasz swoją aktywność fizyczną oraz unikaj ćwiczeń tych samych partii mięśniowych dzień po dniu.
ROZGRZEWKA / ROZCIĄGANIE– bardzo ważna jest kwestia odpowiedniej rozgrzewki przed treningowej, która zminimalizuje ryzyko urazów podczas trwania aktywności. Może być to 10 – 15 minutowy wysiłek na rowerku stacjonarnym, bieżni lub orbitreku. Po treningu pamiętaj również o dokładnym i spokojnym rozciąganiu wszystkich aktywowanych grup mięśniowych.
ODŻYWIANIE – bez względu na porę dnia, zawsze zjedz posiłek po treningu (max do 2 godzin po). Czynność ta nie dopuści do efektu katabolizmu mięśni – czyli spalania tkanki mięśniowej, zamiast tłuszczowej). Podczas budowania formy treningowej unikaj ponadto spożywania alkoholu oraz jedzenia typu „fast food”.
SEN – zapewnij sobie minimum 7-8 godzinny czas na sen.
SAUNA – unikaj sauny zaraz po treningu, korzystaj z niej w dzień beztreningowy.
KRIOTERAPIA – zawsze po treningu spróbuj schłodzić ćwiczone lub kontuzjowane partię mięśniowe (może być to zimny prysznic – 2-3minuty lub kompres żelowy – 10-12 minut (nigdy nie przykładaj kompresu na „gołe” ciało).
ROLOWANIE – przed i po treningu zadbaj o odpowiednie rozgrzanie swoich mięśni poprzez odpowiednie rozmasowywanie mechaniczne mięśni (rollery są dostępne w każdym sklepie medycznym i siłowniach, warto z nich korzystać pod okiem specjalistów, aby pozycja do rolowania była dobrze dobrana)
Autor: mgr Bartosz Praciak – fizjoterapeuta, specjalista w fizjoterapii sportowej