Na zespół ten składają się choroby powodujące dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości stawu ramiennego. Najczęściej występuję entezopatia mięśnia nadgrzebieniowego. Zwykle chodzi do uszkodzenia jego przyczepu do guzka większego lub włókien mięśniowych, co prowadzi do odczynu zapalnego.
Objawy:
-ograniczenie ruchów w stawie z pojawiającymi się silnymi bólami, zwłaszcza w porze nocnej
-czasami towarzyszy obrzęk
-zwiększenie napięcia mięśnia nadgrzebieniowego
Uszkodzeniu może ulec również mięsień dwugłowy ramienia, który powoduje zmiany w obrębie ścięgna głowy długiej lub jego pochewki. Powstają one zazwyczaj w następstwie mikrourazów i umiejscawiają się w rowku międzyguzkowym. Niekiedy przewlekłe uszkodzenie ścięgna może spowodować jego przerwanie. Zespół bolesnego barku może być wynikiem:
-miejscowych chorób zwyrodnieniowych
-urazów barku (złamania głowy kości ramiennej, łopatki, obojczyka, zwichnięcia stawu barkowego, przerwanie pierścienia rotatorów)
-przykurcz tkanek miękkich
Głównym objawem jest ból kończyny.
Rehabilitacja przynosi bardzo dobre efekty. Często już po kilku wizytach znacznie zmniejszają się dolegliwości bólowe. Jeżeli jednak efekty nie są zadowalające fizjoterapeuta kieruje pacjenta do ortopedy w celu wykonania oceny klinicznej oraz podjęcia leczenia farmakologicznego lub operacyjnego.
Przeczytaj również: Ból barku - co oznacza i czym grozi?