+48 696 323 727 (Pon-Pt 9:00-18:00)
Rehabu Centrum fizjoterapii i terapii wad postawy

Trening? Dlaczego jest potrzebny?

Dolegliwości bólowe a trening, Ból a trening, Leczenie ruchem, Prerehabilitacja, Trening w prewencji urazów, Trening by już nic nie bolało i strzykało

Trening? Dlaczego jest potrzebny? | Centrum Fizjoterapii Rehabu

Cierpiałeś w przeszłości na bóle pleców? Borykasz się z powtarzającą się kontuzjom? Masz kłopot z wykonaniem danej czynności ruchowej na siłowni lub fitnessie? Efekty fizykoterapii/ terapii manualnej dają krótkotrwałe rezultaty?

W praktyce z pacjentami często można usłyszeć że:


  • „Boli mnie kręgosłup bo na rentgenie widać zwyrodnienia.”
  • „Przez to że skręciłem kolano lekarz powiedział, że nie mogę już chodzić na siłownię”
  • „Już nie wrócę do sportu, jednak prawdą jest stwierdzenie, że ruch to wcale nie zdrowie”


W badaniach naukowych możemy znaleźć publikacje w których dobitnie stwierdzono że dolegliwości bólowe pleców rzadziej niż częściej związane są z zwyrodnieniami kręgosłupa czym dowodzi badanie na grupie młodych osób bez dolegliwości bólowych u których wykonano rezonans magnetyczny który wykrył istniejące już procesy degeneracyjne.

Większość kontuzji powstałych na siłowni, fitnessie i „w polu”, a więc podczas meczy, turniejów związana jest z nieodpowiednim dostosowaniem obciążeń treningowych.

Często możemy natknąć się na informację że piłkarz wysokiej klasy zerwał więzadło krzyżowe przednie bezkontaktowo to znaczy bez udziału innego zawodnika (kontaktowo) np.: podczas szybkiej zmiany kierunku biegu, przyspieszenia, hamowania, lądowania po zeskoku.


Co łączy te wszystkie historie?

W treningu medycznym terapeutycznym (fizjoterapeutycznym) możemy natknąć się na informację o „eliminacji złych nawyków ruchowych oraz nauce właściwych wzorców poruszania”.


A więc o co chodzi ?

Przez pierwsze 12 miesięcy naszego życia Centralny Układ Nerwowy (Nasz Mózg) rozwija się bardzo dynamicznie co można zauważyć pod koniec pierwszego roku kiedy dzieci zaczynają chodzić i wypowiadają te pierwsze magiczne słowo „Lubię to”.

Aparat ruchu człowieka musi przejść przez pewne etapy aby móc w końcu stanąć o własnych siłach i zacząć się poruszać.


rozwój aparatu ruchowego u dziecka

Tym właśnie są prymitywne/podstawowe wzorce ruchowe, które przechodzą w dalszej kolejności w bieganie, skakanie przez gumę, kozłowanie piłki, odbijanie piłki rakietką, podnoszenie drobnych rzeczy, a ewoluują w dyscypliny sportowe.

U wiele osób, również sportowców można zauważyć brak prawidłowego wykształcenia stabilizacji centralnej „core”, asymetrie długości kończyn dolnych, osłabione grupy mięśniowe jednej kończyny w stosunku do drugiej, zbyt duży stosunek nierównowagi sił mięśni wokół danego stawu prostowników do zginaczy, wszystkie powyższe aspekty przyczyniają się do powstawania:

  • przeciążeń w obrębie stawów i mięśni

  • powstawania dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego

  • niemożnością zwiększenia siły mięśniowej danej grupy mięśniowej potrzebnej dla lepszych wyników w sporcie

  • ogólnym złym samopoczuciem i coraz gorszymi możliwościami ruchowymi


Dlatego też bardzo istotnym czynnikiem w zapobieganiu wszystkich powyższych problemów,

jak również metodą utrwalająca pracę terapeutów manualnych jest trening bo to on zapewnia nam zachowanie i poszerzenie zakresu ruchu w stawach, pobudza krążenia krwi i metabolitów zapewniając tym samym prawidłowe odżywienie tkanek, daje możliwość zwiększenie siły i wytrzymałości które możemy wykorzystać do naszych prywatnych celów: hobby, pasji, sportu, życia codziennego.

Pomocne artykuły/przybory do ćwiczeń oraz maty możesz nabyć w sklepie bumed.pl

Nasi specjaliści czekają, aby Ci pomóc.
Umów sie na wizytę już teraz!

+48 696 323 727

Kontakt

34-100 Tomice, ul.Wojska Polskiego 72

696 323 727     33 47 66 727

sekretariat@rehabu.pl

Rehabu - Żyj bez bólu! Fizjoterapia Wadowice, Rehabilitacja Wadowice, Oświęcim. Zapraszamy!

REHABU Centrum Fizjoterapii, 34-100 Tomice, ul. Wojska Polskiego 72

Realizacja strony weboski

Umów wizytę on-line