Fizjoterapeuta specjalizujący się w tej dziedzinie to terapeuta gruntownie wyszkolony i specjalizujący się w tematyce ginekologicznej, urologicznej, proktologicznej oraz położniczej. Odtworzenie prawidłowego napięcia oraz elastyczności tkanek miękkich tej okolicy ciała (mięśni, powięzi, ścięgien, więzadeł) prowadzi do prawidłowego umiejscowienia narządów w miednicy mniejszej (pęcherza moczowego, pochwy, odbytnicy) co wpływa na dobre ich funkcjonowanie czyli mikcję (oddawanie moczu), defekację (oddawanie stolca) oraz czynności seksualne.
Terapia prowadzona jest indywidualnie (1 terapeuta – 1 pacjent) w komfortowych warunkach i dyskretnej atmosferze i obejmuje:
– edukację
– ćwiczenia mięśni
– terapię przez pochwę, przez odbyt
– elektrostymulację przez pochwę, przez odbyt.
Nie wszystkie metody są stosowane u każdego pacjenta. Czasem wystarczy edukacja i wzmocnienie mięśni, innym razem zachodzi potrzeba stosowania pozostałych metod. Decyduje o tym terapeuta w oparciu o stan napięcia tkanek miękkich, którego dokonuje w trakcie badania. (Jeśli wskazana jest elektrostymulacja to pacjent musi zakupić elektrodę dopochwową lub analną która kosztuje kilka złotych).
Fizjoterapia w obrębie dna miednicy adresowana jest zarówno do kobiet jak i do mężczyzn w każdym wieku. Radzi sobie z takimi dolegliwościami jak:
– nietrzymanie moczu wysiłkowe (w trakcie kaszlu, kichania, podskoku, wychodzenia po schodach dochodzi do mimowolnego wyciekania moczu)
– nietrzymanie moczu z parcia (odczuwane jest nagłe parcie na pęcherz i potrzeba oddania moczu)
– nietrzymanie moczu mieszane (połączenie wysiłkowego i z parcia)
– pęcherz nadreaktywny (potrzeba częstego oddawania moczu w niewielkich ilościach)
-utrudnione oddawanie moczu
– uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza (zaleganie moczu)
– nietrzymanie kału i gazów
– zaparcia i biegunki
– opadanie narządów (pochwy, macicy, pęcherza, odbytu)
– problemy związane ze stosunkiem seksualnym ( ból w trakcie, suchość pochwy).
Fizjoterapia w zaburzeniach funkcjonalnych miednicy i nietrzymania moczu adresowana jest w szczególności do:
– kobiet po ciąży i porodzie naturalnym
– osób po zabiegach w obrębie miednicy i jamy brzusznej (np.cięcie cesarskie, zabiegi ginekologiczne; operacja prostaty, hemoroidów)
– kobiet przed zabiegiem ginekologicznym (aby ułatwić powrót do prawidłowego funkcjonowania po operacji)
– sportowców
– osób w starszym wieku.