Co powoduje ucisk?
Ucisk nerwu pośrodkowego spowodowany jest wzrostem ciśnienia w kanale nadgarstka. Jego przyczyną mogą być czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne, które mogą doprowadzić do zawężenia otworu bądź zwiększenia objętości struktur w nim leżących. Należą do nich między innymi zmiany anatomiczne lub nieprawidłowości kostne będące np. skutkiem urazu, pogrubienie troczka zginaczy, guzy, obrzęk lub przerost pochewek ścięgnistych. Wpływ mogą mieć również choroby ogólnoustrojowe takie jak RZS, cukrzyca, zaburzenia hormonalne itp.
Jakie objawy daje uciśnięty nerw pośrodkowy?
Na skutek ucisku nerwu dochodzi do jego niedokrwienia, co objawia się parestezjami czyli nieprzyjemnymi odczuciami mrowienia, drętwienia w obrębie kciuka oraz palca wskazującego i środkowego. Dodatkowo pojawia się ból w obrębie nadgarstka i dłoni, najczęściej nasilający się w nocy. Wraz z zaawansowaniem może dochodzić do zaników mięśniowych w obrębie mięśni kłębu kciuka oraz do osłabienia siły chwytu dłoni, a w konsekwencji do wypadania przedmiotów z ręki czy też osłabienia precyzji ruchu.
Co zrobić, gdy zaobserwowaliśmy u siebie powyższe objawy?
W celu rozpoznania i zaplanowania sposobu leczenia warto udać się do lekarza ortopedy oraz do fizjoterapeuty. Rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym oraz dodatkowych badaniach diagnostycznych takich jak badanie EMG (badanie przewodnictwa nerwu), jak również USG. Ma to na celu określenie przyczyny problemu oraz dobranie najskuteczniejszych metod leczenia.
Kogo może dotyczyć problem z cieśnią nadgarstka?
Czynnikiem ryzyka powstawania cieśni nadgarstka jest powtarzalność ruchów ręki, używanie siły podczas pracy ręcznej jak również posługiwanie się narzędziami wibrującymi. Najsilniejszy związek między występowaniem cieśni nadgarstka a wykonywaną pracą zaobserwowano, gdy kilka czynników ryzyka występuje równocześnie np. powtarzalność i siła. Z taką sytuacja spotykają się między innymi osoby pracujące przy komputerze, które posługują się klawiaturą.
Jakie są metody leczenia cieśni nadgarstka?
W początkowym stadium zaawansowania bardzo dobre efekty przynosi leczenie zachowawcze, polegające na eliminacji pozycji zwiększających obciążenie nerwu oraz odciążenie nadgarstka. Pomocne mogą okazać się specjalne opaski uciskowe które odciążają stawy nadgarstka. Fizjoterapeuci wykorzystują techniki terapii manualnej i neuromobilizacje w celu poprawy odżywienia nerwu i wpływają na przyczynę dolegliwości, wskutek czego pacjent odczuwa zmniejszenie bólu i poprawę funkcjonowania. Ważna jest również autoterapia według zaleceń rehabilitanta. W tym celu warto zakupić roller lub piłeczkę z kolcami do samodzielnego masowania mięśni przedramienia. W przypadku braku efektów leczenia zachowawczego oraz wraz ze wzrostem zaawansowania i nasilenia dolegliwości może być konieczna interwencja chirurgiczna, polegająca na nacięciu więzadła poprzecznego i odbarczeniu nerwu. W naszym Centrum wykonujemy zabiegi odbarczenia cieśni nadgarstka.
CIEKAWOSTKA
Podczas intensywnego pisania na klawiaturze droga, jaką przebywają ścięgna zginaczy mięśni poruszających palcami wynosi 30–59 metrów/godz.