Bóle, obrzęki i sztywnienie stawu to objawy wspólne dla wielu dolegliwości stawowych, ale nie zawsze są one związane ze zmianami chorobowymi. Takie objawy towarzyszą także skręceniu kolana czy wybiciu palca, czyli przemijającym i niegroźnym kontuzjom stawów. Przyczyną skręcenia stawu jest najczęściej upadek albo gwałtowne lub niewłaściwe postawienie nogi na podłożu, szczególnie nierównym lub niestabilnym.
Zwichnięcie (czyli wybicie ze stawu ) to przemieszczenie powierzchni stawowych względem siebie, w konsekwencji naciągnięcie lub naderwanie torebki stawowej. Niekiedy zerwane zostają mięśnie lub więzadła. Ten rodzaj urazu często wymaga interwencji rehabilitanta lub chirurga - gdy przemieszczone kości same nie wrócą na miejsce, muszą zostać nastawione.
Stłuczenie to częste i niegroźne obrażenie stawu spowodowane upadkiem na twardą nawierzchnię lub uderzeniem. Objawami stłuczeń są przede wszystkim ból, otarcia naskórka,często siniaki lub obrzęki. Pamiętaj, że prawidłowego rozpoznania urazu stawu najlepiej dokona lekarz.
Chcesz żyć bez bólu? Uniknąć operacji lub reoperacji?
Skorzystaj z profesjonalnej rehabilitacji i zabiegów.
Czym jest artroskopia?
Artroskopia kolana to małoinwazyjna metoda endoskopowa, diagnostyczno – terapeutyczna. Umożliwia obejrzenie objętego procesem chorobowym stawu od środka z jednoczesnym wykonaniem zabiegów operacyjnych, mających na celu złagodzenie objawów.
Zerwane więzadło krzyżowo- przednie ACL nie ma możliwości samoistnej regeneracji. Wówczas potrzebny jest zabieg artroskopii kolana. Pomaga on ocenić struktury wewnątrz stawu, dobrać odpowiednie leczenie oraz podjąć od razu terapie. Rekonstrukcja ACL zalecana jest w ciągu 5 – 10 dni od urazu lub po upływie 2-6 miesięcy od urazu. Przy dłuższym oczekiwaniu na zabieg konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta przez fizjoterapeutę. Przede wszystkim trzeba uzyskać jak najlepszy zakres ruchu w stawie oraz siłę mięśni. Rehabilitacja przedoperacyjna może znacznie przyspieszyć rozpoczęcie usprawnienia zaraz po rekonstrukcji. Ma bardzo pozytywny wpływ na regeneracje tkanek.
Przy rehabilitacji po artroskopii kolana konieczne jest indywidualne podejście do pacjenta i odpowiedni dobór ćwiczeń. Powinna rozpocząć się już pierwszego dnia. Niezwykle ważne jest pozytywne nastawienie pacjenta do ćwiczeń. Tylko dzięki samozaparciu i regularnej rehabilitacji, kolano ma możliwość wrócić do pełnej sprawności.
Problem związany z uszkodzeniem więzadeł krzyżowych przednich jest bardzo częsty. Aby zobrazować skalę problemu wystarczy zaprezentować statystyczne dane dotyczące urazów ACL. W ciągu roku w USA wykonuje się 100 tysięcy operacji rekonstrukcji tego więzadła. Natomiast w Polsce 1 na 1000 mieszkańców doznaje urazu ACL. Niewątpliwie problem ten dotyczy osób uprawiających różne formy aktywności fizycznej rekreacyjnie oraz wyczynowo.
Zasadniczym celem jest odzyskanie funkcji stawu kolanowego.
Niezbędne jest odzyskanie pełnej ruchomości stawu, odbudowanie prawidłowego czucia głębokiego oraz koordynacji, a także równowagi mięśniowej. Każda faza rehabilitacji pacjentów po zabiegu zaplanowana jest w taki sposób, by stopniowo dążyć do pełnej sprawności. Przede wszystkim każdy pacjent ma indywidualne dobrane ćwiczenia, które mogą być uzupełnione przez odpowiednio dobrane zabiegi fizykoterapeutyczne, terapię manualną.
Przyjęto, że prawidłowe leczenie zajmuje od 6 do 9 miesięcy. Na tak długi okres rehabilitacji wpływa wiele czynników m.in. powikłania pooperacyjne, aktywność pacjenta, miejsce pobrania przeszczepu, wtórny czy pierwszy zabieg rekonstrukcji ACL. W przypadku nie podjęcia przez pacjenta rehabilitacji proces powrotu do pełnej sprawności jest niemożliwy oraz wiąże się to z wszelkimi powikłaniami i utrudnieniem wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego.
Kontakt
34-100 Tomice, ul.Wojska Polskiego 72
Rehabu - Żyj bez bólu! Fizjoterapia Wadowice, Rehabilitacja Wadowice, Oświęcim. Zapraszamy!
REHABU Centrum Fizjoterapii, 34-100 Tomice, ul. Wojska Polskiego 72