+48 696 323 727 (Pon-Pt 9:00-18:00)
Rehabu Centrum fizjoterapii i terapii wad postawy

Wady postawy

Nieprawidłowa postawa ciała jest poważnym problemem i od lat wzbudza szerokie zainteresowanie. Wady postawy nie powodują tylko i wyłącznie zmian w układzie kostno-stawowo-mięśniowym. Mają również negatywny wpływ na budowę naszych narządów wewnętrznych.
Wady postawy | Centrum Fizjoterapii Rehabu

Aż 90% dzieci i młodzieży ma wadę postawy. Podczas zniekształcenia ciała dochodzi do zmian czynnościowych. Początkowo jedne grupy mięśniowe ulegają osłabieniu i rozciągnięciu, jednocześnie w innych dochodzi do wzmocnienia napięcia mięśni i ich skrócenia. W późniejszym etapie następuje powstanie przykurczy( ścięgien, więzadeł oraz mięśni).

Do tego okresu wdrożenie ćwiczeń korekcyjnych może całkowicie zlikwidować zmiany. Jeżeli zostanie to zaniedbane dochodzi do zmian strukturalnych (przykurcze się utrwalają). W tym czasie ćwiczenia korekcyjne pozwalają zapobiec dalszemu rozwojowi wady, jednak całkowita likwidacja wady staje się już nie możliwa (czasem prowadzi do zabiegu chirurgicznego).

Dlatego tak ważna jest wczesna i właściwa diagnoza oraz odpowiednio ustalona do potrzeb dziecka terapia indywidualna.

Obecny tryb życia sprzyja powstawaniu wad szybciej niż może nam się to wydawać. Większość czasu w ciągu dnia spędzamy w pozycji siedzącej , a nasza aktywność ruchowa jest znacznie ograniczona. Jest to niekorzystne dla rozwoju narządu ruchu i sprawności fizycznej.

Nieutrwalone wady postawy ciała poddają się korekcji. Zaniedbane utrwalają się, co może doprowadzić do powstania bocznych skrzywień kręgosłupa. Boczne skrzywienia kręgosłupa tzw. skoliozy, czyli odchylenia osi kręgosłupa od prawidłowej linii grzbietu kręgosłupa. Obejmuje ona również zniekształcenie klatki piersiowej, miednicy, kończyn dolnych. Leczenie skolioz musi znajdować się pod stałą opieką lekarza specjalisty oraz fizjoterapeuty.

skolioza, wady postawy

W procesie leczenia najważniejsze jest usunięcie przyczyny. Następnie niedopuszczanie do utrwalenia wad. Aby osiągnąć zamierzony cel trzeba prowadzić odpowiedni tryb życia i wyrabiać nawyk prawidłowej postawy. Osiągnąć to można poprzez ćwiczenia korekcyjne pod okiem specjalisty.

Najczęstszymi wadami postawy są:

Wady pleców (kręgosłupa)

 • plecy okrągłe – pogłębienie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa piersiowego.

 • plecy płaskie – kręgosłup w odcinku piersiowym jest zbyt prosty.

 • plecy wklęsłe – spowodowane wygięciem lędźwiowego odcinka kręgosłupa czyli tzw lordozy lędźwiowej. Wiąże się to z nieprawidłowym ustawieniem miednicy, osłabieniem mięśni brzucha i pośladków.

 • plecy okrągło- wklęsłe – pogłębiona jest zarówno kifoza jak i lordoza.

 • skolioza

Wady kolan

VarusValgus

Pojawia się ona dopiero po pewnym czasie od rozpoczęcia chodzenia i mogą być przyczyną przebywania w nieprawidłowych pozycjach.

Wyróżniamy:

 • koślawość kolan – występuje gdy przy złączonych i wyprostowanych kolanach między stopami pojawia się odstęp. Do koślawości większą skłonność mają dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym ( stojące w rozkroku)

 • szpotawość kolan – występuje , gdy tworzy się odstęp między kolanami, podczas gdy nogi są wyprostowane, a stopy złączone. Najczęstszą przyczyną szpotawości jest krzywica, a także nadwaga.

Wady stopy

Stopy spełniają w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. Prawidłowo zbudowane stopy amortyzują wstrząsy, utrzymują ciężar ciała, a co ważne dzięki nim jesteśmy w stanie chodzić. Przyczyny nieprawidłowej budowy stóp są liczne i różne.

 • płaskostopie ( obniżenie sklepień stóp). Do powstawania płaskostopia przyczynia się m.in. obniżenie napięcia mięśni, brak ruchu, siedzący lub stojący tryb życia, nadwaga, niewłaściwe obuwie, nieprawidłowe obciążenie i ustawienie stóp podczas chodzenia i stania. U dzieci ze stwierdzonymi wadami postawy prawie zawsze występuje płaskostopie ( spowodowane jest to zbyt niskim napięciem mięśni ciała).

Ponadto wady postawy to także:

 • asymetria barków, łopatek

 • asymetria w obrębie miednicy

 • nieprawidłowe ustawienie głowy

 • przesunięcie środka ciężkości

 • osłabiona stabilność mięśniow

repliky hodinek

Nasi specjaliści czekają, aby Ci pomóc.
Umów sie na wizytę już teraz!

+48 696 323 727

Kontakt

34-100 Tomice, ul.Wojska Polskiego 72

696 323 727     33 47 66 727

sekretariat@rehabu.pl

Rehabu - Żyj bez bólu! Fizjoterapia Wadowice, Rehabilitacja Wadowice, Oświęcim. Zapraszamy!

REHABU Centrum Fizjoterapii, 34-100 Tomice, ul. Wojska Polskiego 72

Realizacja strony weboski

Umów wizytę on-line