+48 696 323 727 (Pon-Pt 9:00-18:00)
Rehabu Centrum fizjoterapii i terapii wad postawy

Problem nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu polega na mimowolnym, niekontrolowanym wycieku moczu z pęcherza, niezależnie od przyczyny. Dotyczy głównie kobiet, jednakże mężczyznom problem ten nie jest obcy.
Problem nietrzymania moczu | Centrum Fizjoterapii Rehabu

Wyróżnia się trzy typy nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM)

  • nietrzymanie naglące (NNM)

  • postać mieszana (MUI)

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Według wielu autorów, to właśnie ten rodzaj występuje najczęściej. Objawia się wyciekiem moczu podczas nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, do którego dochodzi w trakcie kichania, dźwigania ciężarów czy schylania się. Wynika to z powodu niewydolności aparatu mięśniowo-więzadłowego (osłabienie mięśni dna miednicy) oraz zmian w układzie powięziowo-mięśniowym.

Jaka jest tego przyczyna?

Najczęściej występuję u kobiet z powodu powikłań porodowych, w wyniku obniżenia narządów miednicy małej, zaburzeń hormonalnych, urazów czy też operacji w tych okolicach.

Rozróżnia się 3 stopniową skalę WNM

Stopień I wypływanie moczu podczas intensywnego wysiłku, kaszlu, kichania, wybuchu śmiechu

Stopień II wypływanie moczu podczas średniej intensywności wysiłku, dźwiganie ciężarów, bieg

Stopień III wypływanie moczu podczas minimalnego wysiłku, marsz, zmiana pozycji z leżącej na stojącą


Naglące nietrzymanie moczu NNM

Uczucie silnego parcia na pęcherz moczowy, który nie jest całkiem wypełniony. Zaburzenia mikcji, spowodowane są zaburzeniem równowagi między mechanizmami hamującymi i pobudzającymi czynności mięśnia wypieracza.

Objawia się częstym oddawaniem moczu, naglące parcie, mogą występować oddzielnie lub w połączeniu ze sobą.

Leczenie Zachowawcze

Początkowo należy ustalić przyczynę nietrzymania moczu. W przypadku każdego rodzaju należy wprowadzić zmianę stylu życia, zmniejszyć masę ciała, regularnie, zdrowo się odżywiać, odpowiednio nawadniać organizm, wyeliminować palenie papierosów.

W przypadku występowania wysiłkowego nietrzymania moczu należy wprowadzić odpowiednie, indywidualnie dobrane ćwiczenia na wzmacnianie mięśni dna miednicy. Trening polega na regularnym i świadomym napinaniu odpowiednich mięśni. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń w trzech seriach, po 10-12 powtórzeń.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji ćwiczeń.


1. Pozycja Wyjściowa: Leżenie na plecach, kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych, stopy ułożone na podłodze. Kolana ustawione na szerokości naszych bioder. Kończyny górne ułożone wzdłuż ciała.

Ruch: Układamy poduszkę między kolanami. Następnie ściskamy kolanami poduszkę, utrzymując napięcie przez 8 sekund.

Pozycja Końcowa: Podczas wydechu ustami, rozluźniamy nacisk kolan i odpoczywamy przez 2-3 sekundy. Powtarzamy ćwiczenie 10-12 razy.

problem nietrzymania moczu 1

2. Pozycja Wyjściowa: Leżenie na boku, kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych.

Ruch: Układamy poduszkę między kolanami. Następnie ściskamy kolanami poduszkę, utrzymując napięcie przez 8 sekund.

Pozycja Końcowa: Podczas wydechu ustami, rozluźniamy nacisk kolan i odpoczywamy przez 2-3 sekundy. Powtarzamy ćwiczenie 10-12 razy.

problem nietrzymania moczu


3. Pozycja Początkowa: Leżenie na plecach, kończyny dolne wyprostowane w stawach kolanowych i biodrowych, kończyny górne ułożone wzdłuż ciała.

Ruch: Wyobrażamy sobie jakbyśmy chcieli wstrzymać strumień moczu. Utrzymujemy to napięcie przez 7-8 sekund. Należy pamiętać, aby nie wykonywać tego ćwiczenia w trakcie oddawania moczu.

Pozycja Końcowa: Podczas wydechu ustami, rozluźniamy nacisk kolan i odpoczywamy przez 2-3 sekundy. Powtarzamy ćwiczenie 10-12 razy.


Proszę pamiętać, że każda terapia jest dobierana indywidualnie do pacjenta. Należy skonsultować się z fizjoterapeutą, gdyż indywidualnie dobrana rehabilitacja przyspieszy proces leczenia, a dodatkowo terapia Salus Talent przyspieszy powrót do pełnej sprawności.


Uroginekologia z Salus talent

Terapia Salus Talent w uroginekologii to rodzaj głębokiej stymulacji elektromagnetycznej o dużej intensywności, niedużej częstotliwościowi pola elektromagnetycznego. Stymulacja wywoływana jest silnym polem magnetycznym, przenikającym głęboko do wnętrza organizmu, pozwalając na całkowite przywrócenie siły mięśni dna miednicy i pełnej kontroli wypływu moczu. Głębokość penetracji sięga do 10 cm.

Zabiegi wykonywane są bezboleśnie, bezpiecznie, bezinwazyjnie i dające wysoką skuteczność. Pacjent nie musi się rozbierać, terapia jest przyjazna i komfortowa. Dzięki działaniu Salus Talent w uroginekologii uzyskujemy szybkie efekty w poprawie utrzymywania moczu, pozwalając na powrót do pełnej sprawności fizycznej i funkcjonowania w codziennym życiu pacjentów.

Zabiegi wykonywane są codziennie, minimalna ilość zabiegów pozwalająca odczuć efekty to 10, natomiast zaleca się wykonać serię 30 zabiegów, aby otrzymać jak najlepszy rezultat terapii.

Cała wizyta w gabinecie trwa zaledwie 30 minut.


nietrzymanie moczu


Nasi specjaliści czekają, aby Ci pomóc.
Umów sie na wizytę już teraz!

+48 696 323 727

Kontakt

34-100 Tomice, ul.Wojska Polskiego 72

696 323 727     33 47 66 727

sekretariat@rehabu.pl

Rehabu - Żyj bez bólu! Fizjoterapia Wadowice, Rehabilitacja Wadowice, Oświęcim. Zapraszamy!

REHABU Centrum Fizjoterapii, 34-100 Tomice, ul. Wojska Polskiego 72

Realizacja strony weboski

Umów wizytę on-line