Wyróżnia się trzy typy nietrzymania moczu:
wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM)
nietrzymanie naglące (NNM)
postać mieszana (MUI)
Według wielu autorów, to właśnie ten rodzaj występuje najczęściej. Objawia się wyciekiem moczu podczas nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, do którego dochodzi w trakcie kichania, dźwigania ciężarów czy schylania się. Wynika to z powodu niewydolności aparatu mięśniowo-więzadłowego (osłabienie mięśni dna miednicy) oraz zmian w układzie powięziowo-mięśniowym.
Jaka jest tego przyczyna?
Najczęściej występuję u kobiet z powodu powikłań porodowych, w wyniku obniżenia narządów miednicy małej, zaburzeń hormonalnych, urazów czy też operacji w tych okolicach.
Stopień I wypływanie moczu podczas intensywnego wysiłku, kaszlu, kichania, wybuchu śmiechu
Stopień II wypływanie moczu podczas średniej intensywności wysiłku, dźwiganie ciężarów, bieg
Stopień III wypływanie moczu podczas minimalnego wysiłku, marsz, zmiana pozycji z leżącej na stojącą
Uczucie silnego parcia na pęcherz moczowy, który nie jest całkiem wypełniony. Zaburzenia mikcji, spowodowane są zaburzeniem równowagi między mechanizmami hamującymi i pobudzającymi czynności mięśnia wypieracza.
Objawia się częstym oddawaniem moczu, naglące parcie, mogą występować oddzielnie lub w połączeniu ze sobą.
Początkowo należy ustalić przyczynę nietrzymania moczu. W przypadku każdego rodzaju należy wprowadzić zmianę stylu życia, zmniejszyć masę ciała, regularnie, zdrowo się odżywiać, odpowiednio nawadniać organizm, wyeliminować palenie papierosów.
W przypadku występowania wysiłkowego nietrzymania moczu należy wprowadzić odpowiednie, indywidualnie dobrane ćwiczenia na wzmacnianie mięśni dna miednicy. Trening polega na regularnym i świadomym napinaniu odpowiednich mięśni. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń w trzech seriach, po 10-12 powtórzeń.
1. Pozycja Wyjściowa: Leżenie na plecach, kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych, stopy ułożone na podłodze. Kolana ustawione na szerokości naszych bioder. Kończyny górne ułożone wzdłuż ciała.
Ruch: Układamy poduszkę między kolanami. Następnie ściskamy kolanami poduszkę, utrzymując napięcie przez 8 sekund.
Pozycja Końcowa: Podczas wydechu ustami, rozluźniamy nacisk kolan i odpoczywamy przez 2-3 sekundy. Powtarzamy ćwiczenie 10-12 razy.
2. Pozycja Wyjściowa: Leżenie na boku, kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych.
Ruch: Układamy poduszkę między kolanami. Następnie ściskamy kolanami poduszkę, utrzymując napięcie przez 8 sekund.
Pozycja Końcowa: Podczas wydechu ustami, rozluźniamy nacisk kolan i odpoczywamy przez 2-3 sekundy. Powtarzamy ćwiczenie 10-12 razy.
3. Pozycja Początkowa: Leżenie na plecach, kończyny dolne wyprostowane w stawach kolanowych i biodrowych, kończyny górne ułożone wzdłuż ciała.
Ruch: Wyobrażamy sobie jakbyśmy chcieli wstrzymać strumień moczu. Utrzymujemy to napięcie przez 7-8 sekund. Należy pamiętać, aby nie wykonywać tego ćwiczenia w trakcie oddawania moczu.
Pozycja Końcowa: Podczas wydechu ustami, rozluźniamy nacisk kolan i odpoczywamy przez 2-3 sekundy. Powtarzamy ćwiczenie 10-12 razy.
Proszę pamiętać, że każda terapia jest dobierana indywidualnie do pacjenta. Należy skonsultować się z fizjoterapeutą, gdyż indywidualnie dobrana rehabilitacja przyspieszy proces leczenia, a dodatkowo terapia Salus Talent przyspieszy powrót do pełnej sprawności.
Terapia Salus Talent w uroginekologii to rodzaj głębokiej stymulacji elektromagnetycznej o dużej intensywności, niedużej częstotliwościowi pola elektromagnetycznego. Stymulacja wywoływana jest silnym polem magnetycznym, przenikającym głęboko do wnętrza organizmu, pozwalając na całkowite przywrócenie siły mięśni dna miednicy i pełnej kontroli wypływu moczu. Głębokość penetracji sięga do 10 cm.
Zabiegi wykonywane są bezboleśnie, bezpiecznie, bezinwazyjnie i dające wysoką skuteczność. Pacjent nie musi się rozbierać, terapia jest przyjazna i komfortowa. Dzięki działaniu Salus Talent w uroginekologii uzyskujemy szybkie efekty w poprawie utrzymywania moczu, pozwalając na powrót do pełnej sprawności fizycznej i funkcjonowania w codziennym życiu pacjentów.
Zabiegi wykonywane są codziennie, minimalna ilość zabiegów pozwalająca odczuć efekty to 10, natomiast zaleca się wykonać serię 30 zabiegów, aby otrzymać jak najlepszy rezultat terapii.
Cała wizyta w gabinecie trwa zaledwie 30 minut.
Kontakt
34-100 Tomice, ul.Wojska Polskiego 72
Rehabu - Żyj bez bólu! Fizjoterapia Wadowice, Rehabilitacja Wadowice, Oświęcim. Zapraszamy!
REHABU Centrum Fizjoterapii, 34-100 Tomice, ul. Wojska Polskiego 72